Resan har varit helt fantastisk
Följande reserapport skrevs av en GoXplore-deltagare från ett annat land och översattes automatiskt till engelska. Texten kan därför ibland vara lite otydlig.
Man vet aldrig, om man aldrig går, och nu vet jag att det enda jag vill är att gå tillbaka!
Resan har varit helt fantastisk även om den (tyvärr) bara varat i 18 dagar, vilket jag snart fick reda på var alldeles för kort!
Jag var orolig över hur det skulle vara att resa ner ensam, men med GoXplore för att planera gick allt smidigt och jag hade inget att oroa mig för!
Under resan lärde jag känna fantastiska människor från hela världen och familjen som drev projektet var otroligt trevliga och duktiga :)

Under tiden jag arbetade som volontär på Horseback Conservation fick jag bl.a;
- lär dig mycket om vilda djur och natur,
- veta hur viktigt arbetet med naturvård och arbetet mot tjuvjakt är
- bra tur i bushen
- delta i utflykter till Kruger och Moholoholo (Rehabiliteringscenter för vilda djur)
- fick se Zandspruit airshow med piloter i världsklass!,
- se fantastiska soluppgångar och solnedgångar samt den otroliga stjärnhimlen och underbara kvällar runt lägerelden
- hjälpa till att hålla busken ren från skräp och lyfta bort träd som elefanterna hade vält över vägen
- hjälpa till att spåra djur och lära sig om spår
- njut av kvällsmålet med lejon och hyena ryter och titta på djuren som kom till vattenhålet för att dricka, smaka på poike pot och annan traditionell mat och mycket mycket mer!
Dessutom hade vi turen att få möjligheten att gå med Michelle Henley från ``Elephants Alive'' för att byta spårkrage på en stor hanelefant vid namn General som bara hade setts en gång mellan hans försvinnande 2013 och hans framträdande i detta reservat. . Det var otroligt spännande att få vara med! :D




Jag rekommenderar alla att jobba som volontär! Det är ett bra sätt att uppleva världen och hjälpa till med viktiga saker samtidigt!
Tack så mycket för en fantastisk resa :D








Reseberättelser från 2015 (Översatt)
Vill du uppleva något liknande?! Denna reserapport är från Volontär på hästryggen.